Erkeğin cinsellikle ilgili görevlerini yerine getiremediği durumları çoğu kez psikojenik kaynaklı olarak düşünürüz. Günümüzde gelişen tıp bu sorununun altında organik nedenlerin olabileceği gerçeğini ortaya koymuştur. Ancak sebebi bilmekle problemin çözülemediğini de görmekteyiz. Buna karşılık son 20 yılda keşfedilen ilaçlar ve farklı tedavi yöntemleri ile erkeklerin bu çok önemli sorununa artık çözümler bulabiliyoruz.

Ereksiyon kaybınınım nedenlerini incelersek tabii ki psikolojik sorunlar başta gelir. Ancak psikolojik problem mi ereksiyon kaybına sebep olur yoksa ereksiyon kaybı mı psikolojik problem yaratır sorusunun net bir cevabı yoktur. Bu nedenle hastamıza tedavi planlarken ruhsal yapıda ki arızayı atlayarak doğruca cinsel organ üzerinde etkili olan ilaçları ve yöntemleri tercih ediyoruz. Cinsellikte çok önemli bir etken de kadındır. Bu nedenle erkek eşi ile sorunu çözmek için durumu açıkça konuşmalıdır.

Ereksiyon kaybının ya da kalitesinin düşmesinin pek çok nedeni vardır. Damarsal, sinirsel ve hormonal sebepler yanında önemli bir grup da sistemik, kronik hastalıklar ve / veya o hastalıklar için kullanılan ilaçların yan etkileridir. Örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, prostat problemleri sayılabilir. Ayrıca bazı ameliyatlar, kazalar da ereksiyon kaybına sebep olabilir.

Tüm bu yukarda sayılan ve sayamadığımız hastalıkları bulup çıkarmak için iyi bir hikaye alınabilir bazı testler ve konsültasyonlar yapılabilir. Özellikle testosteron, prolaktin, TSH gibi hormonların ve şeker, kolesterol gibi bazı biyokimyasal kan seviyelerine bakılabilir.

Düzeltilebilecek bir sorunu medikal tedavilerle çözerken, düzeltilemeyecek sorunlarda tedavi hedefimiz penis organıdır. Ereksiyonu kaliteleştirmek ve süresini uzatmak için bu gün etkili ilaçlarımız vardır. Bunlar hap şeklinde alınanlar, penise doğrudan yapılan enjeksiyonlar, idrar deliğinden uygulanan bir çeşit fitiller olabilir. Son yıllarda penise uygulanan şok dalga tedavileri (ESWT) oldukça fazla taraftar bulmaktadır.

Hiçbir şekilde düzeltilemeyecek sorunlar için de 30 yıldır hastanelerimizde uyguladığımız halk arasında “mutluluk çubuğu” adı verilen penis protezlerini hastalarımıza şiddetle öneriyoruz.