Günümüzde HSG çekiminde kullanılan ilaçlar su bazlı, iyot içeren kontrast maddelerdir. Önceki yıllarda kullanılan, yağda eriyen kontrast maddelere kıyasla akışkanlıkları fazladır. Bu nedenle rahim içi ve tüplerin mukoza ve pili yapısını değerlendirmede daha iyi sonuç verirler. Ayrıca yağda eriyen kontrast maddeler kullanıldığında 12-24saat sonra geç görüntü almak gerekirken, günümüzde kullanılan su bazlı iyotlu ajanlar sayesinde işlen 10 dakika gibi kısa bir süre içinde sonlanmaktadır. Yağda eriyen kontrast maddelere bağlı intraperitoneal lipogranulom denilen bir komplikasyon görülebilirken su bazlı kontrast maddeler ile bu durum söz konusu değildir.

İşlem bitiminden hemen sonra rahim içine verilen ilacın büyük kısmı kendiliğinden geri boşalır. Zaten işlem sırasında az miktarda (yaklaşık 5-15ml) ilaç kullanılmakta olup içeride kalan çok az miktardaki ilaç aynı gün içinde vücuttan tamamen atılır.

Verilen ilaç miktarı çok az olduğu için ilaca bağlı ciddi bir alerjik reaksiyon gelişme ihtimali çok azdır. Ancak alerjik yapısı olan kadınlarda hafif alerjik reaksiyonlar gözlenebilir. Eğer alerjik bir yapınız varsa çekim öncesi doktorunuza mutlaka bilgi veriniz.